Suburban Rugby's Finest

23 September 2017

Suburban Rugby's Finest

The NSW Suburban Rugby Union finished the 2017 season in style, with plenty of hugs and kisses, at its Presentation Night last Friday, held at The Establishment and hosted by John Morrison.

Petersham Rugby Club topped off an historic season in which they broke a 43 year Kentwell Cup drought by being named the Union's Club of the Year.

Drummoyne's Chris Sefo took home the Kentwell Medal for 1st Division's best & fairest.

Epping's Rob Kealy was named Coach of the Year, in recognition of his team's outstanding season in the Clark Cup.

And the Union was delighted to award the Peter Kelly Medal for Service to Rugby to Lane Cove's 60-year veteran, Rob Sinclair.   

Congratulations (and kisses) to all the night's winners:

Kentwell Medal

Chris Sefo

Drummoyne

Barraclough Medal

Joel Togo

Blue Mountaians

Clark Medal

Toby Newton-McGee

Epping

McLean Medal

Ash Simpson

Briars

Jeffrey Medal

Harrison Wright

Wakehurst

Meldrum Medal

Luke Schofield

Merrylands

Colts Medal

Josh Bones

Epping

     

Coach of the Year

Rob Kealy

Epping

     

Peter Kelly Medal

for Service to Rugby

Rob Sinclair

Lane Cove

     

NSWSRU Club of the Year

Petersham

 

Div 1 Club of the Year

Petersham

 

Div 2 Club of the Year

Hunters Hill

 

Div 3 Club of the Year

Epping

 

Div 4 Club of the Year

Oatley

 

Div 5 Club of the Year

Menai

 

Div 6 Club of the Year

Merrylands

 

 

The Union also congratulates our 2017 Premiers and Club Champions:

Inter-Divisional

 

 

Club Champions

Cowboy Cup

Petersham

Div One

 

 

Club Champions

Bruce Graham Shield

Petersham

1st Grade

Kentwell Cup

Petersham *

2nd Grade

Burke Cup

Waverley *

Colts

Barbour Cup

Petersham *

3rd Grade

Whiddon Cup

Drummoyne

4th Grade

Judd Cup

Knox

5th Grade

Sutherland Cup

Mosman

Div Two

 

 

Club Champions

Reliance Shield

Hunters Hill

1st Grade

Barraclough Cup

Hawkesbury Ag College

2nd Grade

Stockdale Cup

Beecroft *

Colts

Robertson Cup

Lindfield *

3rd Grade

Blunt Cup

Hunters Hill *

4th Grade

Richardson Cup

Hills

Div Three

 

 

Club Champions

Doc Harris Shield

Epping

1st Grade

Clark Cup

Epping *

2nd Grade

Farrant Cup

Old Ignatians *

Colts

Nicholson Cup

Redfield Old Boys *

3rd Grade

Campbell Cup

Newport

Div Four

 

 

Club Champions

Herlihy Shield

Canterbury

1st Grade

McLean Cup

Canterbury

2nd Grade

Grose Cup

Sydney Irish *

3rd Grade

Walker Cup

Oatley *

Div Five

 

 

Club Champions

David Swan Shield

Menai

1st Grade

Jeffrey Cup

Menai *

2nd Grade

Noice Cup

Lane Cove

Div Six

 

 

1st Grade

Meldrum Cup

Merrylands

Misc

 

 

Colts

Radford Cup

Colleagues

 

Halligan Cup

Colleagues

                         

* Denotes minor premiers

More news...
  • Sharing the Spirit of the Game
  • Our Preferred Energy Supplier